?>

Przewodnik po Podlasiu

Postanowiliśmy napisać przewodnik po Podlasiu, dlaczego? Kilka dni temu na YouTube pojawił się filmik Lorda Kruszwila, który miał promować Podlasie, jednak finalnie obśmiał ten region Polski. Zupełnie nie zgadzamy się wydźwiękiem tego „dzieła”. Z naszej perspektywy Podlasie należy do najfajniejszych części Polski, dlatego też pozwoliliśmy sobie na stworzenie naszego mikro przewodnika po tym regionie. Poniższy wpis jest wynikiem wielu naszych wypraw – nie jest specjalnie poukładany, ale mamy nadzieję, że zainspiruje Was do odkrywania tej części Polski. Pamiętajcie Podlasie jest super!

Przewodnik po Podlasiu: jedzenie

Wyprawa na Podlasie to wielka kulinarna przygoda. Z jednej strony mamy tradycyjną kuchnię, która stoi babą, kiszką ziemniaczaną i kartaczami, z drugiej zaś mamy kuchnie lokalne – żydowską i tatarską, z trzeciej jeszcze strony możemy znaleźć w tym regionie świetne nowoczesne restauracje, które czerpią z najlepszych lokalnych produktów. Poniżej kilka przykładów doskonałych miejsc z fajnym klimatem i smacznym jedzeniem. Pamiętajcie jednak, to tylko kilka przykładów, na Podlasiu dobrze zjecie w wielu miejscach!

Zaguby
Zaguby, tradycyjna potrawa dostępna tylko w Drohiczynie

Karczma Rzym w Kiermusach

Kiermusy 12, 16-080 Tykocin

Strona www

Restauracja mieści się w starym dworze w Kiermusach i oferuje niezwykle smaczną tradycyjną kuchnię. Świetne miejsce, gdzie można spróbować wspomnianej już ziemniaczanej baby i miejscowego podpiwka, jeśli będziecie w okolicy to propozycja jest wręcz obowiązkowa.

Restauracja Tejsza w Tykocinie

Kozia 2, 16-080 Tykocin

Strona www

Podlasie to tygiel religii, na jednym terenie przez wieki żyli katolicy, prawosławni, muzułmanie, a także żydzi. Tejsza jest zatem jednym ze znaków tego, jak te tereny wyglądały przed laty. Kuchnia to głównie dania żydowskie i tradycyjne. Bardzo przyjemne miejsce oferujące smaki, których na co dzień nie spotykamy.

Tawerna Fisza concept by Marcin Budynek w Augustowie

Rybacka 19, 16-300 Augustów

Facebook

Augustów może pochwalić się restauracją, której zazdrościć może wiele polskich miast. Fisza to nowoczesna kuchnia najwyższej klasy oparta o najlepsze lokalne produkty. Fajny wystrój, świetna obsługa i smaczne jedzenie. Fisza udowadnia, że podlaska kuchnia to nie tylko tradycja, ale także nowoczesność.

Rillettes z gęsi w Fisza
Rillettes z gęsi w Fisza

Zabytki

Co można zobaczyć na Podlasiu? Wiele naprawdę interesujących miejsc! Trudno zrobić jeden krótki przewodnik po Podlasiu, bo tę krainę najlepiej odkryć na własną rękę. Na pewno warto zajrzeć na Grabarkę – świętą górę prawosławia. Warto zobaczyć także mosty w Stańczykach, meczety w Kruszynianach oraz cerkwie południowego Podlasia. Stadnina koni w Janowie Podlaskim też jest warta odwiedzenia. I na koniec nie można zapominać o Białowieży i Białymstoku. Jeśli będziecie na Podlasiu i chcecie coś zwiedzić warto po prostu pogrzebać w Internecie, cały region usiany jest wieloma atrakcjami i każdy może znaleźć coś dla siebie. Poniżej znajdziecie kilka zdjęć z naszych wypraw z ostatnich lat – naprawdę jest co oglądać!

Cerkiew św Mikołaja w Drohiczynie
Trójstyk granic
Mosty w Stańczykach
cerkiew w koterce
Cerkiew w Koterce
góra grabarka
Góra Grabarka

Natura

Wizytówką Podlasia są niewątpliwie cuda natury, jakie znajdują się w tym regionie. Jezioro Hańcza – mekka nurków z całej Polski. Puszcza Białowieska, która robi niezwykłe wrażenie o każdej porze roku. Bagna i rozlewiska Biebrzy, które można często przebyć jedynie kajakiem albo specjalną tratwą. A poza tym mniejsze jeziora, rzeki, lasy i łąki, które sprawiają, że Podlasie jest idealnym miejscem, aby zbliżyć się do natury.

zachód słońca nad rzeką bug
Zachód słońca nad Bugiem w Mielniku
Rozlewiska Biebrzy
Rozlewiska Biebrzy
Żubroń
Żubroń

Green Velo

Ostatnim punktem naszego mikro przewodnika po Podlasiu jest GreenVelo – rowerowy szlak Polski wschodniej. Szlak, który swoją główną trasą oraz odnogami przecina całe Podlasie. Jest więc świetnym sposobem na zwiedzanie tej części Polski. Podlaski fragment szlaku prowadzi do głównych atrakcji regionu, przecinając małe urokliwe wioski i miasteczka. Jeżeli więc lubicie rowerowe wycieczki, to jest to jeden z najlepszych sposobów na zwiedzanie Podlasia.

sklep obwoźny
W wielu podlaskich wioskach wciąż funkcjonują sklepy obwoźne
0 0 votes
Article Rating