Chorwacja od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych polskich turystów. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka choć wydaje się, że najistotniejsze to fakt, że jest na tyle blisko, że można tam dojechać samochodem i daje prawie gwarantowaną (dobrą) pogodę. Dlatego więc należy poważnie rozważyć Chorwację jako destynację wakacyjnych podróży, co warto wiedzieć przed podróżą? Przejrzyjcie nasz cykl Wakacje w Chorwacji – poradnik i dowiedzcie się jak przygotować się na wspaniałą podróż nad Adriatyk.

Jak dojechać do Chorwacji?
Do Chorwacji można dostać się samochodem, samolotem i już niebawem, bo od początku 2022, również pociągiem. Oczywiście najpopularniejszym sposobem dotarcia do Chorwacji jest droga lądowa: dystans do pokonania to około 1300 km. Nasza trasa została wyznaczona według Google Maps i wiodła przez Czechy, Austrię, Słowenię aż do Chorwacji. W trzech pierwszych krajach wykupiliśmy winiety natomiast w samej Chorwacji opłaciliśmy przejazd autostradami na bramkach. Co warto zaznaczyć, tylko Czechy posiadają internetowy system umożliwiający zakup winiety, można tego dokonać na stronie https://edalnice.cz/pl/ . Dla wygody podróżnych Czesi udostępnili system również w języku polskim. W Austrii i Słowenii trzeba wykupić tradycyjne naklejki na szybę, można tego dokonać na granicy czesko-austriackiej, zakup winiety jeszcze w Polsce wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Podróż z Warszawy do Zadaru trwa około 14-15 godzin w zależności od warunków na drodze. Znamy historie przejechania tego dystansu na „jeden raz”, ale uważamy, że jest to bardzo męczący i koniec końców niebezpieczny pomysł. My podczas naszej podróży zdecydowaliśmy się podzielić ten dystans na dwie części z jednym noclegiem. W drodze do Chorwacji nocowaliśmy pod Mariborem, wracając zaś do Polski zarządziliśmy nocleg na czeskich Morawach.
Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, lecz wciąż nie przystąpiła do Strefy Schengen, możemy więc oczekiwać kolejek na granicy. Co ważne, żeby przekroczyć granicę wymagany jest polski paszport bądź dowód osobisty. Dodatkowo mogą obowiązywać dodatkowe obostrzenia sanitarne jednak status tego typu obostrzeń należy śledzić na stronach polskiej dyplomacji https://www.gov.pl/web/dyplomacja/chorwacja



Czy Chorwacja jest droga?
Ceny w Chorwacji, szczególnie w miastach turystycznych, są wyższe niż generalnie w Polsce. Wyjeżdżając do Chorwacji trzeba przygotować się na ceny zbliżone do polskich nadmorskich kurortów w szczycie sezonu. Dotyczy to szczególnie rzeczy, bez których trudno się obejść: np. żywność, woda czy benzyna.
Pozostając przy kwestiach finansowych należy zwrócić uwagę na sposoby płatności – warto zabrać ze sobą kartę wielowalutową lub aplikację Revolut oraz trochę euro w gotówce. Chorwacja ma jeden z najniższych w całej Europie wskaźników akceptacji płatności bezgotówkowych. Musicie się przygotować na to, że naprawdę w wielu miejscach można płacić tylko gotówką. Dodatkowo płatności zwyczajną kartą są obarczone dodatkowym przewalutowaniem na chorwackie kuny. Warto zatem zaoszczędzić pieniądze korzystając z kart wielowalutowych ofertowanych przez polskie banki bądź rozwiązań typu Revolut. Co warto podkreślić pobranie pieniędzy z bankomatu nie jest żadnym rozwiązaniem, ponieważ taka operacja objęta jest dodatkową prowizją, która w zależności od bankomatu może wynosić nawet 19% kwoty, którą chcemy pobrać. Dobrze jest więc posiadać pewną kwotę w gotówce i jak się okazuje nie musi być to wcale lokalna waluta. W Chorwacji możecie z łatwością płacić wszędzie w euro a kurs wymiany jest wciąż istotnie lepszy od płatności polską kartą czy tym bardziej pobrania pieniędzy z bankomatu.



W kolejnych odcinkach naszego cyklu Wakacje w Chorwacji poradnik opowiemy więcej o atrakcjach Chorwacji oraz sposobach na znalezienie noclegu.